Česká republika Klasická hudba a umění

Prague-classical-music-concerts-01-1Klasická hudba v České republice znamená období baroka, renesance, klasicismu a romantismu. Pro první renesanční hudbu je charakteristický vzájemný vztah a konsonantnost. Vytváří harmonii, celek se navzájem doplňuje a také vytváří rovnováhu díla. V tomhle směru stoupá nejvíce důraz na harmonii. Barokní hudba se odlišuje vrcholností v rychlejších částech zpěvu. Je tam charakteristická dramatičnost, emocionálnost, náboženství a kontrast v hudbě.

Z klasicismu je nejznámější Leopold Mozart a Ludwig van Beethoven z romantismu je to z našich českých umělců Bedřich Smetana a Antonín Dvořák.

Soudobá klasická hudba byla vytvořena z konce 20. století a počátku 21. století. Její charakteristika je velice náročná. Nejznámější skladatel soudobé klasické hudby byl Alfred Schnittke.

Od rozpadu Československa v roce 1993 Česko nese název Česká republika, je to samostatný demokratický právní stát a hlavou státu je prezident. O Česku se mluví také jako o českých zemích.

Tyto historické české země se nazývají Čechy, Morava a Slezsko. Nejpočetnější náboženství v České republice je křesťanství pak následuje římskokatolická církev a judaismus.

Nejstarší divadelní dramatické dílo pochází ze 14. století. Původně šlo o mezihru, ve které matka Marie šla nakupovat na trh. V polovině 19. století se otevřelo Národní divadlo a začalo období realismu. V 60. letech byl vyhlášen nejlepší dramatik, český herec Pavel Kohout. V těchto letech 20. století také vznikla kinematografie, film následně získal na popularitě v 70. a 80. letech.

Česká hudba pochází ze staré duchovní hudby, taková nejstarší píseň se jmenuje Hospodine, pomiluj my. Další duchovní píseň svatého Václava vznikla v 12. století. Baroko bylo období vývoje české hudby v 17. a 18. století. Český barokní hudební skladatel byl Heinrich Biber, Antonín Rejcha, Jan Václav Stamic, a další. Nejslavnější český skladatel ve světě byl autor moderní české vážné hudby Antonín Dvořák. V 20. století se rovněž představily nové žánry jako jazz, opereta, populární hudba, folklor. Dechové melodie jsou ty nejznámější ve světě.