Kde si poslechnout klasickou hudbu?

classical musicPoslech klasické hudby se ve srovnání s historií nemusí rovnat návštěvě operního domu či vybrané zámecké slavnosti. Vážnou hudbu dnes posloucháme i při práci a místo aktivního poslechu hudby tedy hudbu vnímáme pasivně, jako kulisu k jiné činnosti. Mnoho lidí rádo poslouchá klasickou hudbu u řízení, jiní u studia náročné látky, neboť dokáže naladit mozek na ty správné vlny. Tak například při řízení se obecně doporučuje poslech vážné hudby namísto hudby elektronické – důvodem je skutečnost, že šofér poslouchající vážnou hudbu myslí rozvážněji a rozvážně také jedná, zatímco elektronická hudba či dokonce rock dokážou z člověka “vymáčknout” víc, než by bylo kolikrát během jízdy potřeba, neboť ono napětí z hudby se přirozeně promítá i ve stylu jízdy. Jen si to vyzkoušejte.

I aktivní poslech má něco do sebe. Jedna norská studie ukázala, že lidé, kteří více aktivně poslouchají hudbu mají také lepší předpoklady pro sociální komunikaci, o kterou se totiž stará jeden a ten samý gen – který je mimochodem přítomen i u zpěvných ptáků. Jak všichni víme, zpěv ptáků přímo souvisí s jejich komunikací. Jak to však souvisí s otázkou, kde si poslechnout klasickou hudbu? Inu, klasičtí skladatelé se velice často nechali inspirovat přírodou. Mnohdy tedy stačí začít v přírodě, zaposlouchat se a stvořit vlastní kompozici.

Kde si pustit klasickou hudbu

Pokud však hledáte přeci jen něco spolehlivějšího, velké množství klasické hudby lze nalézt na programech Českého Rozhlasu, kde lze ovšem online klasickou hudbu dokonce i zdarma stáhnout. Například na stanici Vltava lze v rámci hudební galerie poslouchat symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Pokud chcete mít na výběr a zároveň nevlastníte rádio, pak pouvažujte o možnosti stáhnout si do mobilního telefonu aplikaci Spotify. S ní se ve vašem chytrém zařízení otevře celé spektrum interpretů. Spotify lze samozřejmě stáhnout i na počítač – a nezáleží na tom, zda používáte Windows či linux.

Příjemný poslech!