Klasická hudba a opera roku 2017

operaPosloucháte rádi klasickou hudbu? Pravděpodobně v tom hrají roli vaše geny! Vědci z helsinské univerzity se ve svém výzkumu zaměřili na výzkum hudby ve vztahu k biologii. Zkoumaným genem byl gen AVPR1A. Ten řídí způsob, jakým mozek vstřebává vasopresin, což je hormon ovlivňující naši ochotu komunikovat. Jak to souvisí s klasickou hudbou pro rok 2017? Inu, aktivní poslech hudby je totiž spjat právě s tímto genem. Aktivní poslech hudby nás tedy možná přivádí k lepší komunikaci s naším okolím. Pojďme se podívat na některé události, které by nás mohly v roce 2017 zaujmout a být vhodnými příležitostmi pro aktivní poslech kvalitní hudby.

Události klasické hudby a opery 2017

Hommage à Hieronymus Bosch – 20.3. – Rudolfinum
Symfonický orchestr Českého rozhlasu uvede osm let po smrti českého skladatele Svatopluka Havelky jeho 12 minutovou orchestrální fantazii Hommage a Hieronymus Bosch inspirovanou bizarními obrazy nizozemského malíře.

Žádný Člověk – 31. 3., 3. a 17. 4., Nová scéna Národního divadla, Praha
Jeden z nej talentů soudobé hudby, zlínský skladatel Jiří Kadeřábek, složil pro Operu Národního divadla a komorní soubor Prague Modern hudebně-divadelní dílo nesoucí název Žádný Člověk. Je věnován osudu Otakara Švece, sochaře, který měl na starost Stalinův pomník na pražské Letné.

Krakatit – 20. a 21. 4., Národní divadlo, Praha
Karel Čapek a jeho sci-fi román z roku 1922 inspiroval skladatele Václava Kašlíka a dal vzniknout experimentální opeře stejnojmenného názvu. Opera Krakatit byla v roce 1961 zfilmována a až o pět let později byla v Národním divadle uvedena premiéra tohoto díla.

Aktivní poslech doma

Nemáte čas nebo vhodný doprovod pro vybrané živé akce? Nezoufejte, svůj hudební gen můžete potěšit i v pohodlí domova. Stačí navštívit internetové stránky Českého Rozhlasu a vybrat si hudbu volně ke stažení nebo si nainstalovat aplikaci Spotify a oddávat se klasické hudbě kdekoliv budete – ať už na zahrádce nebo na pohodlné houpací síti.