Klasické hudební skupiny a orchestry

Orquesta_Filarmonica_de_JaliscoČeská filharmonie dostala hudební nástroje za téměř 18 milionů korun a to během tří let! Mezi ty nejdražší patří klavír a koncertní křeslo za více než 3 a půl milionu korun. Česká filharmonie také dostala nové strunné nastroje téměř za 15 milionů korun a jedním z nich jsou i housle z roku 1825 z dílny slavného Giovanni Valenza a další z roku 1924 a 1927. Nákupu a vybírání nástrojů se věnuje komise, která také dohlíží na opravu těchto nástrojů.

Komise se snaží odkoupit i dva výborné italské nástroje v hodnotě 4,3 milionu korun. Nástroje pocházejí z 19. století. Protože nástroje budou zapůjčeny od sponzora, posluchači by je už brzy mohly slyšet v našich divadlech. Nejdražší nástroje jsou smyčcové, jejich hodnota neustále stoupá v porovnání s těmi staršími, jejichž hodnota i kvalita klesá. A právě u jedněch z těchto nejdražších houslí na světě se cena může vyšplhat až do stovek milionů korun. Většina těchto nástrojů se musí bezpodmínečně uchovávat ve speciálních pouzdrech s vyšší teplotou, abychom se vyvarovaly poškození a prasklinám na nástrojích. Český národní symfonický orchestr si často nástroje půjčuje ale má také dva velmi vzácné a drahé kolem 1,5 milionu korun. Například za 700 eur si orchestr musel půjčit jeden nástroj kvůli vystoupení až z Vídně.

Velký swingový orchestr Česká Třebová vznikl v roce 1980 pod jazzovou produkcí. Tehdy byly do orchestru zapojeni všichni obyvatelé okresu a kraje. Největším zážitkem pro orchestr v roce 1997 bylo účinkování v Litomyšli a v Assenu a Rodeo. Dalším výrazným vystoupením byla spolupráce s Lubomírem Hejdou u příležitosti jeho 80. narozenin. Orchestr se také reprezentoval na různých akcích města Česká Třebová. Nelze nezmínit naše dlouholetou spolupráci s moderátorem Alfrédem Strejčkem, který při každé příležitosti orchestr pozvedne a akci dodá takovou třešničku na dortu. Nejlepšími přáteli jsou i naši posluchači, ne každé město se může pyšnit tolika fanoušky a ctiteli, kolik má náš orchestr.