Nové klasické písňové skladby v České republice

dvorakova-olomoucFilharmonie do vlastního sídla v Besedním domě umístila orchestrální řady Rodinné abonmá a Filharmonie doma. Současnou uměleckou generaci zde představuje cyklus Mladá krev aneb Hudba zblízka, Jazz & World Music, Koncerty Kantiléna, Komorní cyklus. Czech Ensemble Baroque reprezentuje barokní hudbu nebo hudbu z klasicismu. V divadlech stále pokračuje a hraje se úspěšný divácky cyklus veřejných generálních zkoušek.

Program Verdi gala přinese písně od nesmrtelných a nezapomenutelných umělců jako Nabucco, Rigoletto, Trubadúr, Síla osudu či Traviata. Na pódiu tohoto koncertu se objevili i sólisté operní složky a to Jarmila Mrkusová, Damir Basyrov nebo Nikolaj Višnjakov, jichž doprovázel dirigent Norbert Bax ze severočeské filharmonie. Písně napsané z roku 1230 byly milostné, moralistnější, satirické. Místo vzniku odkazuje na později vytvořený název. Carl Orff objevil rodiny, které měly pro jeho život a tvorbu velký význam. Orff vytvořil některá svá díla během tří let, jeho díla začaly výrazně posilovat i dětské pěvecké sbory, tři sólové zpěvačky a tím se z něj stával jeden z nejrespektovanějších hudebníku 20. století. Carmina Burana je dílo napsané za účelem aby vyvolalo nejen silné emoce, ale také velký respekt u posluchačů.

Hodně baletního zpracování pochází z filmu, který nelze nezmínit. Excalibur také obsahuje velice povedené remixy a různé atypické souvislosti. V nejnovějších časových médiích na světovém internetovém portálu Youtube zaujal talentovaný flashmob vídeňské Volksoper, kde se spolu se sólistkou přidávají k pouliční partě táhnoucí zavazadla a kufry a dav cestujících ukazuje různé taneční kreace. Carl Orff se určitě zapíše do dějin hudby v čele se skladbou Carmina Burana. Určitě se do nich zapíše i svou pedagogickou výukou a hudební výukou pro děti, která hudbu snoubí s tancem a pohybem v remixu. V orffovský škole se dají najít různé rytmické nástroje, jako například metalofon, a hudební vzorce, které on dodnes ve své výuce využívá. Tím, jak Orff uměl ovládat různé hudební prvky a hodně hudebních metod, se vlastně stal zakladatelem pozdějšího minimalismu a dnešním kreativním DJem.