Seznam klasických hudebních skupin

  • antonin-sovaPražská hudební skupina Hm .. má písně a zhudebněné texty českých klasických básníků jako například Antonín Sova, Ivan Blatný, Jaroslav Seifert, Jan Neruda nebo Frána Šrámek. Tato skupina vydala 5 alb a vznikla v roce 1994 a dodnes mají mnoho oddaných fanoušků. Kromě hudby se rovněž věnují i pořádání výchovných koncertů na různých školách a snaží se mládež poučit o poezii. Dnešní kytarista ze skupiny Tata bojs Marek Doubrava byl asi nejznámějším a hlavním hudebníkem skupiny Hm.. Marek se věnoval i skládání hudby pro divadla a jeho prací jsou Velké putování Vlase, Muž bez minulosti, Oddací list. Album dětských písniček dokončila skupina v roce 2001. Nesnažili se těmito skladbami ovládnout dětský svět, ale jejich pohled na život se změnil poté co členové skupiny měli dohromady deset dětí. Jsou to skladby od klasických českých básníků jako Pavel Šrut, František Halas, Ivan Blatný. Rovněž se ve skladbách najde i písnička, kterou hudebníci věnovali svým dětem. Nejnovější album se jmenuje Lovu zdar.
  • Dagmar Pecková a Štefan Margita patří také ke klasické hudbě a svou sérii vystoupení nazvali Začínáme končit. Už jen ten název je pro posluchače přitažlivý a lákavý. S nápadem tohoto vtipného názvu přišel Štefan a tak bylo rozhodnuto, přiznala se Dagmar. Chtěli nebo vlastně nechtěli posluchačům lhát a tak jim na rovinu řekli že jejich 20-létou kariéru plánují skončit a tak s tím nyní začínají.
  • Virtuózní Il violino Boemi z Prahy 18 století fascinují svět houslistů. Těm nejznámějším z kapely byl bezpochyby František Benda, který si vytvořil vlastní styl. Nahrávka objevuje svět barevný, fascinující a krásný.
  • Pavel Haas Quartet další z klasické hudby dostal ocenění Gramophone Award 2011. K nahrávání byl pozván i německo-japonský violoncellista Danja Ishizaki. Jeho srdeční eso představují dvě Schubertova vrcholná díla. Jsou to Kvartet d moll a Smrt a dívka. Téma smrti a charakteristika těžkomyslné ženskosti, Split a předtuchy.