Smetanova Litomyšl – Druhý nejstarší hudební festival v České republice

czech_philharmonic_orchestra_1Pražské jaro je největší festival v České republice a hned po něm následuje druhý největší festival Smetanova Litomyšl. Je to operní festival a patří k festivalům klasické hudby. Vznikl v roce 1949 a od té doby se koná každý rok právě v rodném městě B. Smetany a také v okolí se konají různé koncerty. Návštěvnost diváků se poslední roky pohybuje v rámci docela vysokého čísla a to kolem 20 tisíc diváků. Koncert se koná nejen na nádvoří, ale i ve prostředí zámku. Na koncertě jste také mohli zažít světoznámé hosté, jako například Bernda Weikla, Kurta Rydlema, Katiu Ricciarelli, Torstena Kerla a mnoho jiných.
Z těch domácích jste se mohli podívat na Dagmar Peckovou, Magdalenu Koženou nebo i soubory Národního divadla Brno, České filharmonie, Musica Florea, Národního divadla Praha a jiné umělecké soubory. Hlavním programem festivalu je symfonická hudba, komorní hudba, instrumentální hudba a také inscenace, vokální umění, písňové večery a kantáty.

Státní zámek Litomyšl, který od roku 1999 patří pod dědictví UNESCO, je hlavním centrem koncertní hodění. Festival můžete navštívit přesně v těchto místech: Státní zámek Litomyšl, Smetanův dům, Zámecká jízdárna, kapitulní chrám a Piaritický chrám. Koncerty se konají více méně jako open air nebo pod širým nebem, koncert ale pro jistotu je zastřešený moderním vysouvacím přístřeškem.

Abychom si řekli i něco z historie, Litomyšlova první myšlenka vznikla již v roce 981 v Kosmově na českých hranicích. Nakonec tohle mínění vyšla až ve 12. století, kdy biskup J. Zdík v roce 1145 založil klášter Olivetská hora. Litomyšl umístili mezi Olomoucí a Prahou. Město začalo ztrácet význam v 19. století kvůli železničním tratím, které vedly mimo města. Známé osobnosti, které toto město tehdy dobývali, se jmenovali Božena Němcová a Alios Jirásek. Významným rokem pro město byl rok 1824, kdy se narodil významný a světoznámý umělec B. Smetana. Jeho odkazem je operní festival Smetanova Litomyšl již od roku 1949.